V rámci projektu „Přívětivý Český Brod“ bude v roce 2011 vybudována naučná stezka s pracovním názvem „Údolím Šembery“. Jde o pokračování úspěšně realizované naučné stezky „Zahrady“, která se těší oblibě nejen místních obyvatel, ale i návštěvníků města a okolí Českého Brodu. Podobně jako před tvorbou stezky „Zahrady“ máte i nyní prostor pro své návrhy a náměty. Nabízíme tedy k pročtení základní informace o projektu a k vyplnění krátký anketní lístek, prostřednictvím kterého můžete ovlivnit podobu, náplň a trasu celé plánované naučné stezky. Vyplnění anketního lístku Vám zabere asi 5 minut. Za vaše připomínky a náměty budeme velmi vděční.

V rámci projektu „Přívětivý Český Brod“ bude mimo jiné zbudováno hřiště pro dospělé v městském parku, uskutečněna výsadba stromů, zrealizováno několik tématických akcí pro veřejnost, celoroční hra pro děti a doprovodné výstavy. Projekt podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR z prostředků Revolvingového fondu.

Významnou součástí projektu je také naučná stezka, jejíž návrh bude diskutován s veřejností. Stezka bude obsahovat 12 zastavení převážně s tématikou lesní ekosystém, hospodaření v lesích, fauna a flora potoka Šembery, ale i historie a technické památky oblasti. Dále je v plánu instalovat podél stezky 15 laviček, 2 lavičky se stoly a 4 odpadkové koše. Trasa stezky je plánována z náměstí v Českém Brodu, okolo pivovaru, podchodem bude překonána hlavní silnice na Prahu, dále po červené značce lesem do osady Dolánky podél potoka Šembery a kolem hradu Šember zpět na parkoviště pod hradem (dolů po žluté turistické stezce).

Celá navržená trasa měří asi 10 – 11 kilometrů. Vlastní podoba tabulí je plánována obdobným stylem jako u naučné stezky „Zahrady“. Prosíme o spolupráci při realizaci projektu a již nyní Vás srdečně zveme na slavnostní otevření naučné stezky, které proběhne v září 2011 (termín bude upřesněn).