V přírodní rezervaci Úpor-Černínovsko pořádáme dobrovolnický úklid. Cílem bude uklidit co nejvíce odpadků naplavených z povodní, které zde proběhly v minulosti.

Přírodní rezervace se nachází přímo u soutoku Labe a Vltavy u Mělníka. Důvodem ochrany je zachovalý lužní les se sněženkou podsněžníkem. Sněženky zde tvoří rozsáhlé porosty, které jsou na tomto místě výjimečné. Pokud nám dopřeje počasí, budou sněženky v době úklidu rozkvetlé.

Sejdeme se v sobotu 11. 3. 2023 v 11:00 u malé vodní elektrárny Obříství. Odtud společně dojdeme cca 1 km k ceduli na začátek rezervace, kde začneme uklízet a budeme se posouvat podél břehu Labe. Tato trasa končí na soutoku Labe a Vltavy. Celková trasa na konec poloostrůvku je přes 5 km dlouhá. Cesta zpět také. Čím dále se v rezervaci jde, tím více odpadků se tam vyskytuje. Proto tento úklid bude koncipován, jako takový turistický pochod podél Labe. Každý dobrovolník může uklízet dle svých možností.

Cesta bývá v tomto období blátivá, doporučuji pevnou, nepromokavou obuv a pracovní rukavice, jednorázové rukavice budou k dispozici. Pytle nám poskytne ČSOP v rámci projektu Ukliďme svět. Odvoz odpadků bude zajištěn obcí Obříství.

Odměnou pro Vás bude dobrý pocit z pomoci přírodě. Příroda si s odpadky nedokáže poradit. Odpady jsou nebezpečné nejen pro zvířecí obyvatele a rostliny. Mohou zamořit půdu a spodní vody a to ovlivňuje vše živé.

Mapa úklidu v rámci Ukliďme svět: https://www.mapotic.com/uklidme-svet…/1519525-uklidme-upor

V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte koordinátorku akce Anetu na e-mailu: aneta.kernerova@ekocentrumkoniklec.cz, u které se můžete registrovat na akci, nebo napište na facebookové události ZDE.

Pro lepší připravenost pomůcek se prosím ohlašujte předem. Avšak vítáni budou i neohlášení.

Akce proběhne s podporou obce Obříství a ČSOP.