aneb VELKÉ ODPADKOVÉ ZÚČTOVÁNÍ V MOKŘADU NA BERÁNKU

Podmáčená louka pod autobusovou točnou Na Beránku zabírá docela velký volně přístupný prostor a tím poskytuje příležitost nekalým živlům k ukládání odpadu. Hlavní režiséři veškerého místního dění, členové Ekocentra Koniklec, se jako každoročně rozhodli učinit nepořádku přítrž a pod hlavičkou stejnojmenného pozemkového spolku uspořádali v rámci cyklu UKLIĎME ČESKO velké představení. Casting se ukázal být nadmíru úspěšný. Dlouhodobá spolupráce s nedalekou základní školou zafungovala natolik, že místo plánované jediné akce nakonec vznikl dvoudílný seriál.

První část proběhla ve středu 12. dubna. Za slunečného jarního počasí vyrazilo do terénu 18 akčních  hvězd modré třídy ze ZŠ Na Beránku, aby za necelé 3 hodiny sesbíralo odpadky ze severní části podmáčené bezkolencové louky a přilehlého starého ovocného sadu. Pečlivé prohledávání křovisek a trávy odhalilo spoustu skrýší s mnoha „poklady“: kromě obvyklých lahví, kusů plastu a náruče papírových ubrousků byly nalezeny třeba  i části garderoby místního „podsvětí“ v podobě starých bot. Největší úlovky byly nalezeny v zapadlém koutě sadu nedaleko zahrádek: šlo o velké kusy starých kovových trubek, aktéři si tedy kromě úklidu i pěkně protáhli svaly… Protože se úklidu účastnily především děti, začlenili jsme do scénáře také vzdělávací vsuvku: na závěr jsme jim přichystali malou exkurzi za nejcennějšími rostlinnými obyvateli mokřadu, kosatci sibiřskými, a několik her o zvířatech

A úspěšnost prvního dílu série? Celkem 6 sesbíraných pytlů a čistá severní část Beránku.

Druhý díl série se uskutečnil téměř přesně o týden později – 18. dubna. Modrý ansámbl tentokrát nahradili jejich kolegové a kolegyně ze žluté třídy, a to v počtu 27 nadšenců, s nimiž jsme zamířili do jižní části louky. Byť nám úplně nepřálo počasí (déšť a mokro nás vyhnaly od práce již po dvou hodinách), vyčistili jsme pořádný kus plochy od další spousty harampádí. Složení sběru bylo přibiližně stejně pestré jako v dílu prvním – sklo, plastové díly, kusy kovu, ale také třeba starý budík. Nechyběl dokonce ani prvek šatníku, pro změnu starý kabát. Na herní část se ukázalo být příliš nevlídno, proto jsme se ve vzdělávacím okénku soustředili hlavně na miniexkurzi; příjemně ji však zpestřil objev zajímavého obyvatele mokřadu z plazí říše – beznohého dráčka slepýše.

Druhý díl série byl – co se počtu pytlů týče – neméně úspěšný: k likvidaci byly připraveny odpadky celkem v osmi pytlích.

Za odvoz sesbíraného odpadu děkujeme Městské části Praha 12.