Škodlivé materiály ve stavebnictví
Máte v domě izolaci z azbestu a olověné trubky? Pořizujete si podlahu nebo hračky pro děti z PVC? Je nejvyšší čas uvažovat o změně! Ne všechny materiály používané ve stavebnictví jsou zdraví nezávadné, ale žijeme s nimi bok po boku každý den.
Ve stavebnictví často používané PVC, neboli polyvinylchlorid, je chemická látka, která patří mezi plasty s velmi širokým využitím. Nalezneme ho jak v nejrůznějších obalech a dětských hračkách, tak i ve stavebnictví. Pokud jde právě o stavebnictví, používá se například při výrobě potrubí, okenních rámů a samozřejmě také podlah. V jeho prospěch hovoří to, že jde o moderní materiál, který se snadno udržuje. Může však obsahovat nebezpečné látky. Často se do něj totiž přidávají tzv. ftaláty – látky, které zaručují ohebnost. Většinou (ne vždy) jsou toxické, takže mají negativní vliv na organismus. Některé z nich narušují plodnost a činnost různých orgánů. Při spalování PVC unikají do ovzduší mj. dioxiny, které jsou taktéž toxické, jedná se totiž o sloučeniny chloru.
Další, ve stavebnictví užívaná látka, je azbest se pro svoji tepelnou odolnost používal ve stavebnictví zejména jako izolační materiál. Později se však zjistilo, že je karcinogenní. Skládá se z jemných částic (vláken), které se pouhým vdechováním dostávají do organismu a mohou způsobit rakovinu. V dnešní době je používání azbestu zakázáno, stále se však vyskytuje ve starých budovách a i přes zákaz je stále součástí některých stavebních materiálů, které se dnes pro stavby a rekonstrukce domů používají. Při rekonstrukcích nebo demolicích budov, v nichž se nachází azbest, se musí dodržovat přísná bezpečnostní pravidla a používat speciální pomůcky jako je speciální respirátor či ochranný oblek. Vlákna, která se dostanou do ovzduší v okolí demolice, je velice složité a nákladné ze vzduchu odstranit.
Máte-li doma umakart nebo nábytek z dřevotřísky, měli byste vědět, že jeho nedílnou součástí je formaldehyd. Ten patří k látkám, s nimiž by lidský organismus neměl přijít zbytečně do kontaktu. Z materiálů obsahujících formaldehyd se tato chemická látka uvolňuje do vnitřního prostoru bytů a budov a vdechováním následně vstupuje do organismu. V těle pak působí jako karcinogen. Při zařizování bytů a domů je samozřejmě nejlepší se vyhnout materiálům, které zmiňovaný mutagen obsahují. Určitým vodítkem při zařizování domácnosti může být například nepříjemný zápach nábytku. Pro ty, kteří už formaldehyd doma mají, se doporučuje alespoň častěji větrat.
Ačkoliv se dnes již používají moderní materiály, ve starších domech můžeme stále najít olověné trubky přivádějící vodu do domácnosti. Olovo je přitom kov, který v těle působí jako jed, uvolňuje se do vody a velmi negativně působí na náš zdravotní stav. Jsou-li olověné trubky i ve Vašem domě, nechte si je vyměnit. Majitelé bytů a domů mají při výměně olověných trubek dokonce nárok na dotaci.
Vzhledem k tomu, že člověk tráví ve vnitřních prostorách většinu svého času, ať už v práci, či doma, měl by být opatrný při výběru stavebních materiálů i materiálů, ze kterých je tvořen interiér těchto prostor. S látkami, které pro stavbu a zařízení domu použijeme, žijeme pak mnoho desetiletí, je tedy rozumné vybrat ty, které nezabíjejí.
Tento článek vznikl v rámci projektu Ekoporadny Praha za podpory Hlavního města Prahy. Samozřejmě se do něj nevešly všechny rady z oblasti materiálů ve stavebnictví, takže pokud máte zájem o další tipy nebo konkrétní rady, využijte bezplatné poradenství a napište na email poradna@ekocentrumkoniklec.cz. Autorkou článku je Barbora Martínková, spolupracovnice Ekoporadny Praha.