Návod ke stavbě rorýsí budky
Při stavbě rorýsí budky si musíme položit několik otázek. První je materiál, ze kterého jí budeme vyrábět. Reálně použitelné jsou dva materiály. Klasické dřevo, nebo extrudovaný polystyrén. Dřevo je hezčí, ale podstatně dražší a při nedůsledné úpravě a stavbě také méně odolné povětrnostním podmínkám. Aby jim mohlo úspěšně odolávat, musí být masivní (ne lepené z „odřezků“) a dostatečně silné alespoň 2cm. Dále musí být ošetřeno lakem na venkovní použití.

Extrudovaný polystyrén je poměrně nový produkt. Jedná se o vysoce propěněný polystyrén, který se používá hlavně na zateplování budov. Je lehký, levný, jednoduše se řeže (upravuje tvar) a lepí. Je odolný povětrnostním podmínkám. Lze ho koupit ve všech obchodech typu „Hornbach“ po různě tlustých deskách a velikostech kolem 1×1,5m.

Další otázkou je velikost a „tvar“ budky. Rorýsi žijí často pospolitě, proto se vyrábějí rorýsí budky vícekomorové. Pro domácí stavbu je ale jednodušší vyrobit budku jednokomorovou. Odborníci na rorýse deklarují určité rozměry budky tak, aby se v ni cítili pohodlně (netrpěli klaustrofóbií, mohli lehce vlétat a vylétat a aby jim tam nevlezl nějaký větší pták-dravec). Na internetu jich naleznete nepřeberné množství. Zde přikládám jeden návrh ze stránek České Společnosti Ornitologické. Budku je třeba přidělat dostatečně vysoko, aby na ni nemohli např. kočky a aby měli rorýsi dostatečný vzdušný prostor nabrat letovou rychlost.

Ke stavbě rorýsí budky z extrudovaného polystyrénu budete potřebovat:

  1. dostatečné množství polystyrénu k výrobě budky Vámi zvolené velikosti
  2. ostrý nůž (tzv. „kobercák“)
  3. plánek s rozměry a pravítko k naměření
  4. lepidlo na extrudovaný polystyrén (poradí v obchodě)

Postup stavby je jednoduchý. Plánek budky pomyslně rozložíme do plochy na jednotlivé díly a narýsujeme je na desku extrudovaného polystyrénu (nezapomenout na vletový otvor). Pomocí ostrého nože pečlivě nařežeme na jednotlivé díly (pokud nesednou přesně, lze jednoduše přiříznout). Pomocí lepidla slepíme jednotlivé díly k sobě podle plánu. Po ztvrdnutí lepidla můžeme hotovou budku přidělat (technické detaily přidělání se liší podle zvoleného místa, proto zde neuvádím návody). Rorýsi jsou čistotní ptáci, proto není nutné řešit rozebíratelnost a čištění budky.


Zdroje:

Obrázek byl převzat ze stránek ČSO: Jak můžeme pomoci rorýsovi – Ptáku roku 2004. Česká společnost ornitologická. [online]. 23.2.2004 [cit. 2017-01-10]. Dostupné z: http://www.cso.cz/index.php?ID=617