Je tomu už rok, co jste se s Ekocentrem Koniklec mohli potkat na živé poradenské akci, a tak jsme se rozhodli, že si vyzkoušíme pro nás nový formát – webinář.

Téma bylo jasné, za oknem ležel sníh, na krmítku věčně plno a tak se to nabízelo samo: Ptáci v zimě.

Týden před akcí přišla obleva, ale to nám vůbec nevadilo, protože téma krmení ptáků a jejich poznávání je přece celoroční záležitost.

Pro vysílání jsme se rozhodli využít náš youtube kanál, který jsme v poslední době začali více využívat a doufáme, že i naši příznivci ho brzy objeví.

Online přednášky se po krátkém úvodu ujala Mgr. Tereza Kučerová, která vystudovala zoologii a ptáci jsou odjakživa její vášní.

Její přednáška obsáhla řadu důležitých témat: výsadbu původních druhů keřů a stromů vhodných pro ptáky (potrava, hnízdění), umístění krmítka a s ním spojenou prevenci predace, vhodnou a nevhodnou potravu pro ptáky (i pro ty vodní), období přikrmování, ptačí nemoci, vodu na zahradě/ ve městě a jiné.

V rámci přednášky Tereza také představila druhy ptáků, se kterými se nejčastěji můžeme na krmítku setkat a také diváky seznámila s jejich rozlišovacími znaky.

V průběhu přednášky jsme odpovídali také několik dotazů z řad diváků. Ty se týkaly například přenosu trichomonózy na savce, důvodů úmrtí ptáků, aplikací pro určování ptáků pro chytré telefony a nebo využití lidských vlasů pro stavbu hnízda.

Po krátké přestávce pak následovala ukázka sestavení dosýpacího krmítka z květníku, které připravila Mgr. Tereza Soukupová.

Záznam webináře je možné shlédnout na youtube.

Webinář proběhl v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, který podpořilo Hlavní město Praha.

Případné dotazy můžete klást i nadále na marketa.hrncalova@ekocentrumkoniklec.cz.

Doporučená literatura, aplikace a další:

Knihy:

Určovací klíče:

Zapojte se:

Ptačí hodinka – každoroční sčítání ptáku ČSO

Aplikace:

BirdNET (Android, rozpoznání ptačího zpěvu)

BirdNET (iOS, rozpoznání ptačího zpěvu)

Atlas ptáčkaře FREE nebo FULL verze (Android, atlas ptáků včetně povídání a hlasů)

Ornithopedia Europe (Android, atlas ptáků, videa, hlasy)

Collins Bird Guide (Android, atlas ptáků dle knihy Svenssona)

Collins Bird Guide (iOS, atlas ptáků dle knihy Svenssona)

Webové stránky:

xeno-canto: hlasy ptáků

Sociální sítě:

pomoc s určováním dle fotek například ve skupině Birding CZ na facebooku (také mnoho krásných fotek a užitečných informací)

Několik fotek ze zákulisí živého přenosu: