V minulém roce jsme pro Vás připravili několik nových zajímavých ekologických výukových programů, které dětem přiblíží např. život zvířat v pražských lesích. Všechny nové programy jsme v minulé sezoně odzkoušeli, vychytali jsme drobné „mouchy“ a programy jsou tak nyní připravené Vás zábavnou formou něco naučit. A protože víme, že jste z různých koutů Prahy, snažili jsme se obsáhnout opravdu hodně lokalit, abyste si mohli vybrat tu pro Vás nejideálnější!

Do Ďáblického háje se na jaře můžete přijít podívat na zajímavé tvory, které jen tak někde neuvidíte. Řeč je o čolcích obecných, kteří patří mezi obojživelníky a jsou zákonem chránění. Programy, které se za čolky vydávají, mají název Jaro v Ďáblickém háji (pro 1. stupeň ZŠ) a Kam se ztrácejí obojživelníci v Ďáblickém háji (pro 2. stupeň ZŠ, SŠ). Mladší děti si kromě obojživelníků poslechnou ptačí trylky, starší děti netradičním způsobem proniknou do základních principů ochrany přírody.

lesoparku Cibulka budete hledat „kešky“. Žáci si zasoutěží v týmech. Budou se orientovat pomocí mapy a kompasu. V průběhu programu budou hledat skryté pokyny a plnit teoretické i praktické úkoly týkající se života v lese. Program pro 1. stupeň ZŠ nese název Za krásami lesoparku Cibulka, pro 2. stupeň ZŠ Příroda a historie lesoparku Cibulka.

Protože v každém lese uslyšíte cvrlikání ptáčků, pozveme Vás za ptáky pražských lesů dokonce do osmi z nich! Jsou to Hostivařský lesopark, Kunratický les, lesopark Kamýk, Modřanská rokle, lesopark Cibulka, Obora Hvězda, Divoká Šárka a Ďáblický háj. Stačí si jen vybrat ten nejbližší! V programu Zpívající les (1. stupeň ZŠ) a Ptáci pražských lesů (2. stupeň ZŠ) se budeme věnovat nejen přímému pozorování ptáků, ale i poslouchání ptačích trylků. Podaří se nám na hlasové nahrávky některé ptáky nalákat? Pojďte to s námi zjistit!

A protože v lese nežijí jen ptáci, ale také spousta zajímavých malých tvorů, které často možná ani nevnímáte, připravili jsme pro Vás program Bezobratlí živočichové pražských lesů. Program je určen žákům druhého stupně ZŠ, studentům SŠ a vyšších ročníků víceletých gymnázií. Žáci v něm zakusí práci entomologů –  vyzkoušejí si sběr, lov a určování bezobratlých, všimnou si typických znaků jednotlivých skupin. Budou pracovat s entomologickými pomůckami, např. s pravou smýkačkou!

Nové programy vznikly v rámci finanční podpory MČ Praha 12, Magistrátu hl. m. Prahy a Ministerstva životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Na jaro 2016 (od května) pro Vás navíc chystáme geologické překvapení v Prokopském Údolí! Žáci druhého stupně ZŠ (a studenti SŠ a víceletých gymnázií) se v programu Za geologií a ekologií do Prokopského údolí seznámí s hlubočepskými skalami z pohledu geologa. Možná si najdou i vlastní zkamenělinu.  Máte se letos tedy na co těšit!

Informace ke všem pražským terénním programům (cílová skupina, časová dotace, cena) naleznete na  v sekci Terénní ekoprogramy v Praze a okolí.

Terénní ekoprogramy můžete objednávat přes náš online formulář nebo přímo u koordinátorky terénních ekologických výukových programů Mgr. Terezy Součkové na e-mailu tereza.souckova@ekocentrumkoniklec.cz nebo na tel.: +420 774 497 378. Budeme se na Vás těšit!