Údolím říčky Šembery vede nová naučná stezka. Slavnostně ji otevřeli teprve v sobotu. Nová naučná stezka začíná u pivovaru v Českém Brodě a končí okruhem kolem hradu Šember.

„Poté, co starosta Českého Brodu Jakub Nekolný slavnostně odhalil první informační tabuli stezky před českobrodským pivovarem, prohlédli si návštěvníci areál pivovaru s výkladem současných majitelů,“ prozradila Štěpánka Šoupalová z obecně prospěšné společnosti Region Pošembeří.

Počasí v sobotu přálo. Návštěvníci si tak mohli užít vyhlídkové jízdy historickým autobusem bez střechy, který jezdil do nedalekých Dolánek.“ Tam na malé i velké čekaly na trase naučné stezky vědomostní úkoly,“ zmínila Šoupalová. Na úspěšné poutníky čekaly drobné odměny a opékání špekáčků.

Trasa naučné stezky měří přibližně sedm kilometrů, kopíruje říčku Šemberu a lemuje ji hned dvanáct informačních tabulí. „Jejich grafická podoba navazuje na naučnou stezku Zahrady otevřenou v této lokalitě před třemi lety,“ připomněla Štěpánka Šoupalová. Jednotlivá zastavení informují například o historii českobrodského pivovaru, hradu Šember nebo o přirozené skladbě lesa a o hospodaření v něm.

Naučná stezka Údolím Šembery vznikla v rámci projektu Přívětivý Český Brod za finanční pomoci Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí České republiky. „Na jejím vzniku se podílela nejen místní samospráva, ale také veřejnost a neziskové organizace,“ vypíchla Štěpánka Šoupalová z obecně prospěšné společnosti Region Pošembeří.

Zájemci mohli v rámci tohoto slavnostního otevření vzlétnout také v koši upoutaného horkovzdušného balónu.

Martin Šnajdr – Kolínský deník