V období od října do prosince se tým pracovníků našeho ekocentra za finanční podpory hlavního města Prahy pustil již tradičně do shrabu jírovcového listí za účelem eliminace klíněnky jírovcové. Čtyřčlenný tým zvládl opakovaně obejít 16 vnitrobloků na Praze 3 a 2 a shrabat dohromady 172 pytlů rostlinné hmoty, o jejichž odvoz se na Praze 3 postaral místní městský úřad spolu s AVE Pražské komunální služby, a.s. a na Praze 2 vypomohli s odvozem i odstraněním dva naši stálí dobrovolníci.

Shrab jsme na každém stanovišti provedli v různém časovém rozestupu vždy minimálně dvakrát, abychom si pojistili, že odstraníme co největší množství spadaného listí. Klíněnka se na jírovcích zabydluje dosti úspěšně, a tak je vhodné vyvíjet tlak, který může pomoci snížit její počty a bránit dalšímu šíření. Jedním z šetrnějších způsobů, jak toho dosáhnout, je právě shrab spojený s následnou likvidací jírovcového listí. To je potřeba spálit nebo ideálně nechat kompostovat. Jedině vysoké teploty, které při těchto úkonech vznikají, totiž dokáží larvy účinně zneškodnit.

Pokud by vás zajímaly další metody, jak se před klíněnkou bránit a nezatížit při tom přírodu, navštivte náš web www.klinenka.cz nebo se ozvěte na emailovou adresu pavla.zabojnikova@ekocentrumkoniklec.cz.