Pracovníci Ekocentra Koniklec z pražského Žižkova bojují proti klíněnce jírovcové, mohutně rozšířenému škůdci jírovce maďalu známého spíše jako kaštan, již od roku 1998. Zaměřují se především na sběr listí ve vnitroblocích na Praze 3, od roku 2007 i na Praze 2. K tomu se ale snaží pomáhat občanům v tom, aby se mohli do boje proti klíněnce také zapojit. Ti si do ekocentra mohou přijít nejen pro cenné rady, ale i pro speciální papírové pytle.

Co se tedy událo v letošní sezóně nového? Zatímco na Praze 2 jsou plánky vnitrobloků, podle kterých dobrovolníci i pracovníci ekocentra pracují, doplňovány průběžně – letos jich přibylo 10 – na Praze 3 se pracovalo do loňského roku podle zastaralého mapování Žižkova z roku 2002. To se letos změnilo, ve 35 vnitroblocích bylo provedeno nové mapování, jehož výstupem jsou pečlivé a přehledné plánky. Velkou měrou se na tom podíleli v časném podzimu firemní dobrovolníci, jejichž pomoc zprostředkovalo Fórum Dárců.

Ti pomohli i při samotném sběru listí, který probíhal od poloviny září přibližně do poloviny listopadu. Celkem má Ekocentrum Koniklec na starost více než 50 vnitrobloků na Žižkově a Vinohradech, ve kterých je potřeba sběr listí provádět vzhledem k tomu, že se za podzim může vylíhnout až 5 generací klíněnky, opakovaně.

Proto je také potřeba, aby se do boje proti klíněnce zapojili v co možná největší míře i sami občané. Měli by nejen častěji hrabat a k likvidaci odevzdávat listí obsahující zakuklené škůdce, ale i jinak přispívat k dobré kondici stromů. Jedním dobrým příkladem je vydatná zálivka, zvláště u stromů, které trpí nedostatkem srážek (ve vnitroblocích) nebo solením chodníků. Zájem občanů o tuto problematiku zaznamenali pracovníci Ekocentra Koniklec nejen na čtyřech informačních stáncích, které v sezóně pořádali. Velké množství dotazů a žádostí o papírové pytle obdrželi i e-mailem a telefonicky.

Veškeré aktivity Ekocentra Koniklec v boji proti klíněnce probíhají za podpory Magistrátu Hlavního města Prahy a Městské části Praha 3.