Stejně jako v minulých letech se i tento rok konalo hrabání listí jírovců maďalů na Praze 3 s dobrovolníky, kteří se o nás dozvěděli díky webovým stránkám klinenka.cz a portálu zapojimse.cz. Práce proběhla ve dvou dnech, konkrétně 16. a 17. září, a přestože se příroda ještě k podzimu nechystala a měli jsme obavy, zdali bude vůbec co hrabat, zvládli jsme společně pořádný kus práce.

16. září se konal vůbec první letošní shrab listí, se kterým nám přišlo pomoci dohromady 11 dobrovolníků ze společnosti Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance. Za šest hodin práce se nám podařilo navštívit 12 vnitrobloků a kaštanovým listím naplnit 39 pytlů.

17. září k nám dorazilo 8 nadšených dobrovolnic z Allianz pojišťovny, a.s., které nám pomohly shrabat listí v dalších 6 vnitroblocích a naplnit celkem 11 pytlů.

Děkujeme tímto všem našim dobrovolníkům, kteří se nebáli vzít hrábě a lopaty do rukou a v plné polní šli brázdit ulice Prahy 3. Pomohli tak pro letošek odstartovat naši pravidelnou péči o jírovce s účelem zamezit rozmnožování klíněnky jírovcové, která způsobuje předčasné opadávání listí těchto stromů. Doufáme, že si dobrovolníci na svou výborně odvedenou práci vzpomenou, až budou v létě cestovat ulicemi na Praze 3 a uvidí, že jírovce mají listy stále zelené.

A jak takový den hrabání vlastně probíhá?

Scházíme se obvykle ráno v devět, dáme si kávu a čaj a probereme, co že to ta klíněnka vůbec je, co způsobuje a proč je důležité hrabat a odvážet spadané listí pod kaštany. Poté se vybavíme hráběmi, lopatami a dostatečnou zásobou speciálních papírových pytlů, jejichž dodej a svoz zajišťuje městská část Praha 3, rozdáme si pracovní rukavice a vydáme se s mapou osvědčených míst do akce. Čas na svačinu a oběd je samozřejmě zajištěn. Připravte se na dobrodružnou bojovku spojenou s vycházkami po pražských ulicích. Přestože navštěvujeme léty prověřené vnitrobloky, může se stát, že se dovnitř nedostaneme, že je jírovec pokácený nebo nás naopak čeká pořádná nadílka listí. Prostě při Klíněnce se nikdy nenudíme, našlapeme pár kilometrů do zásoby, pánové protáhnou bicepsy při přesouvání naplněných pytlů před domy, ale nebojte, práce není fyzicky příliš náročná a krom dobrého pocitu ze sebe vás často odmění i děkovné salvy místních obyvatel, kteří jsou velice rádi, že se jim někdo o stromy postará.

Pokud byste se o možnostech dobrovolnické činnosti v rámci našeho projektu Klíněnka chtěli dozvědět víc, ozvěte se na email pavla.zabojnikova@ekocentrumkoniklec.cz.

Shrabu zdar!