Vadí vám, že většina výrobků běžné potřeby je často vyráběna tak, že se krátce po uplynutí záruční doby rozbije? Současně nastavená ekonomika nás nutí kupovat nové výrobky, které tak zbytečně končí v odpadu, přestože je možné tyto výrobky často ještě opravit.

Rozbité věci nepotřebují vyhodit, ale opravit.

Opravou výrobků prodlužujeme jejich životnost. A jednoduchou matematikou – pokud se nám podaří jednou prodloužit čas, po jehož dobu je například určité elektrozařízení používáno, snížíme na polovinu množství tohoto odpadu. Pokud tedy výrobky správně používáme, pečujeme o ně a navíc opravíme v případě, že se rozbijí, chováme se zodpovědně ve smyslu ekonomickém i environmentálním.

Buďte zodpovědní, je to jednoduché.

  • Prodávejte nebo věnujte nepotřebné výrobky někomu, kdo je může ještě využít
  • Opravujte výrobky, které ještě můžete používat
  • Recyklujte výrobky, které již používat nelze

Jak může opravovat i ten, kdo to sám neumí?

Webové stránky ifixit.com Vás mohou naučit opravovat téměř cokoli. A protože fungují na principu „wiki“, můžete stejně tak i vy učit opravovat ostatní a sdílet s nimi Vaše technické znalosti a dovednosti. Jednoduše vytvoříte manuál pro opravu konkrétního typu výrobku, případně doplníte nebo vylepšíte manuál, který sem umístil někdo před Vámi.  Lidé sdružující se na těchto i podobných stránkách si s opravami rovněž vypomáhají, třeba v rámci různých opravárenských setkání.

Ani v případě, že si sami nebo pod vedením někoho Vám blízkého na opravu netroufnete, nevěšte hlavu.  Svěřte opravu někomu, komu to půjde lépe. Můžete třeba využít komunitní sdružení Opravárna, podporující opravu rozbitých výrobků. Web na jedné straně sdružuje šikovné lidi, kteří umí cokoliv opravit, ať už jde o zašití kalhot, renovaci nábytku, nebo třeba výměnu rozbitého displeje u mobilního telefonu. Dává tak šanci přivýdělku komukoliv, včetně hendikepovaných a zároveň chrání životní prostředí před hromadami zbytečného odpadu.
Recyklační dílna Zdrojovna v Praze má obdobný cíl. Lidé sem mohou přinést svůj nepotřebný nebo rozbitý nábytek a zároveň si ho sami nebo pod dozorem zkušeného lektora opravit nebo zrenovovat. Některé odpady se tu dokonce využívají jako výchozí materiál k tvorbě nábytku, doplňků či šperků. Zároveň tu funguje tzv. freeshop – sběrné místo pro vysloužilý drobný nábytek, který, pokud se vám zlíbí, si můžete zdarma odnést domů.

Pokud jste tvůrčím člověkem a nemáte to štěstí, že vlastníte dílnu nebo prostor, kde byste uskutečnili svůj projekt, můžete využít hodinovou víceúčelovou dílnu. Jednou z takových je třeba hodinová dílna pro každého DIY, která vám poskytne prostory i nářadí, abyste mohli vyrábět nebo opravovat.

Mgr. Barbora Týcová