V rámci našich terénních ekologických výukových programů (TEVP) vám přinášíme v tomto roce dvě novinky.  Oba programy jsou ve stálé nabídce Ekocentra Koniklec a můžete je objednávat přes objednávkový formulář nebo u koordinátorky.

Programy probíhají v mokřadu Na Beránku, který spravuje pozemkový spolek při Ekocentru Koniklec.

Pestrý svět mokřadů

Program je určen pro žáky 1. stupně ZŠ a probíhá v mokřadu Na Beránku, který je zajímavý například výskytem vzácných druhů rostlin. Účastníci TEVP se seznámí s mokřadními společenstvy, pochopí význam mokřadů v krajině a jejich důležitost pro člověka.

Program začíná aktivitou „Žabí rok“, při které se žáci seznámí se životem obojživelníků a také s pojmem migrace. Na toto téma si zahrají zábavnou a poučnou hru „Zachraň žábu“.

V navazující aktivitě se účastníci zaposlouchají do žabích hlasů a opět budou mít možnost se vžít do role žab v další z mnoha her, které jsou součástí programu.

V další části programu se žáci dozvědí, proč vlastně mokřady chráníme a také jaké zajímavé druhy rostlin a živočichů mohou najít právě v mokřadu Na Beránku.

Na závěr programu si žáci zahrají tematický AZ kvíz a vítězný tým obdrží diplom.

Zachraňme mokřad

S žáky 2. stupně ZŠ a nižšími ročníky víceletých gymnázií se opět zblízka podíváme na mokřad Na Beránku.  V úvodu programu se účastníci naučí definovat, co to vlastně mokřad je a co je pro něj typické.

První část programu se stejně jako v Pestrém světě mokřadů zaměřuje na život obojživelníků, konkrétně žab. Žáci si zopakují rozmnožování a vývoj žab, poslechnou si jejich hlasy a zahrají si několik simulačních her s žabí tématikou.

Po přestávce se blíže seznámí s pojmem biodiverzita a dozvědí se, proč je důležité mokřady chránit a jak se o ně máme starat. Sami se pak zapojí do praktické ochrany mokřadu Na Beránku tím, že se rozdělí do úklidových čet a sesbírají odpadky, které se v této oblasti bohužel stále znovu objevují. Nejúspěšnější úklidová četa pak získá diplom.