Problém klíněnky jírovcové není aktuální jen na podzim, kdy můžeme vidět důsledky napadení škůdcem. Pokud věnujeme stromům trochu času teď, na jaře, na podzim budou lépe připraveny škůdci odolávat.

Zalévejte je.

V zimě stromy trpí nedostatkem vláhy. Na jaře, kdy vytvářejí nové listy a kvetou, potřebují vody opravdu hodně. Navíc jsou některé stromy (poblíž chodníků, silnic) vystaveny zasolení půdy. To také pomůže vydatná zálivka vyřešit. Pamatujte, že jedna vydatná zálivka je účinnější, než deset malých.

Přihnojujte je, kypřete půdu.

Stromy ve vnitroblocích mají často nedostatek půdy obecně. Ta je navíc chudá na živiny. Často je ušlapaná tak, že do ní těžko může pronikat vzduch (i kořeny potřebují dýchat) a voda. Řešením je jírovce vhodným způsobem přihnojovat a půdu kypřit. Pozor na rozšířený omyl, že stromům prospívají psí výkaly a moč, ty jim naopak škodí!

Zvětšete jejich životní prostor.

Mnoho stromů ve vnitroblocích je obklopeno dlažbou nebo jinak omezeno ve svém růstu. Zamyslete se nad tím, jestli opravdu musí dlažba sahat až ke kmeni stromu, nebo jestli strom neomezují jiné zbytečné překážky.

Poraďte se s odborníky o možnosti postřiku.

Pokud už jste vyzkoušeli všechny výše zmíněné způsoby, jak jírovcům pomoci, nezapomínáte na podzimní hrabání napadeného listí a pořád ještě máte pocit, že by bylo dobré pro stromy udělat více, můžete vyzkoušet některý z dostupných postřiků.

Pozor, neodborný zásah může ohrozit životní prostředí a dokonce i obyvatele okolí, děti, psy apod. Proto raději kontaktujte odborníky (např. zahradnickou firmu) s žádostí o radu i pomoc.

Přidáno 27. 7. 2010

Poslední aktualizace: 12. 1. 2018