Projekt byl podán do řízení Otevřeného programu biodiverzity ČSOP, vzhledem ke značnému krácení prostředků a trvání na požadavcích plného rozsahu jsme podporu z programu nečerpali a práce prováděli dobrovolnickým způsobem.. Zaměřili jsme se na lokalitu Osinalické bučiny a lokality nacházející se v okolí trasy Dolní Vidim – Osinalické bučiny.

Zpráva o realizaci:

Cesta do Dolní Vidimi s cílem mapování zástupců čeledi vstavačovitých byla v roce 2004 podniknuta dvakrát, a to o víkendech 7- 9.5 a 28 – 30.5. Útočiště poskytla terénní základna ČSOP Koniklec. Odtud se vyráželo po žluté turistické značce do Osinalic a dále pak do Osinalických bučin.

Zde se vyskytují dvě nevelká území, na nichž jsou poměrně hustě koncentrované rostliny z čeledi vstavačovitých. Po bližším určení rostlin bylo zjištěno, že se jedná o Vztavač nachový. První území (A) o velikosti 7×7 metrů a druhé (B) cca 1,5×1,5 metrů jsou od sebe vzdálené necelých 10 metrů. Výskyt jedinců: na území A – 18 rostlin na území B – 4 rostliny.

Popis rostlin:

Celková výška 30 – 40 cm.
Délka květenství cca 8 cm.
Listy světle zelené, voskově lesklé a většinou poléhavé.
Květy lila-fialové barvy s až fuchsiově fialovými štětinami na bělavém pysku a okvětní lístky jako „přilbu“ hnědonachové barvy.