Ekologický provoz: některá naše zelená opatření

O zeleném úřadování toho bylo napsáno již mnoho a my bychom jistě nevymysleli nic moc nového. V našem zeleném úřadování se inspirujeme zásadami a radami, které přehledně shrnuje webová stránka Zelené úřadování.
Naše kancelář se nachází v pronajatém prostoru a tak není dobře možné abychom zavedli všechna opatření, která si myslíme, že jsou nejlepší.

Ekonákupy:

Snažíme se používat ekologicky šetrné výrobky, které jsou opatřeny některým certifikátem zaručujícím jejich ekologickou, ale i vyšší zdravotní nezávadnost.

ekovrobky

Seznam certifikovaných ekologicky šetrných výrobků a služeb

Ekoznačky

Tam, kde to není možné, se snažíme používat produkty s přírodním složením, z lokální produkce, tedy upřednostňujeme české výrobky.

A není nám lhostejno, jaké produkty konzumujeme a používáme, a proto jsme řekli ne palmovému oleji! Na nákupy nosíme brýle a lupy a čteme etikety. Také používáme plátěné tašky a odmítáme igelitky a igelitové sáčky, pokud je to možné.

Recyklujeme a neplýtváme:

Kromě běžného separovaného odpadu recyklujeme i nebezpečný odpad (zářivkové trubice, baterie), hliník, nebo použité tonery. Pokud bydlíte nedaleko, můžete se u nás zastavit v úředních hodinách a například toner zde odevzdat.

Dále neplýtváme materiálem ani jídlem (kupujeme jen to co spotřebujeme) a snažíme se vytvářet co nejméně odpadů. Tak že nekupujeme balenou vodu, zbytečně zabalené potraviny. Omezili jsme produkci papírových výstupů jako jsou nejrůznější letáčky nebo tištěné výroční zprávy a raději je posíláme emailem. Recyklujeme papír – každý list papíru u nás až 3x obrátíme a snažíme se tisknout oboustranně.

Úspory vody jsme dosáhli jednoduchým a levným opatřením. V našich prostorách jsou starší toalety a vodovodní baterie. Do splachovacích nádržek toalet jsme instalovali závažíččka a do vodovodních baterií pak takzvané perlátory.

Kancelářské elektrospotřebiče (počítače, tiskárny a kopírky) máme připojeny na zásuvky s vypínači, protože jak je známo, řada z nich zůstává ve stand-by režimu, kdy stále odebírají určité množství energie. Proto ten, kdo poslední odchází z kanceláře, zkontroluje a povypíná všechny spotřebiče (kromě ledničky samozrejmě:). Za rok takto můžeme ušetřit několik set korun.

Jako za starých časů:
Provozujeme Dům zaniklých řemesel, kde se můžete vrátit do dob dávno minulých, elektřinou zde pouze svítíme a aby byl zachován nějaký standard, můžete se umýt v teple vodě:) nicméně pokud si chcete vyzkoušet tvrdší podmínky, nemusí teplou vodu zapínat:) Nenajdete zde ledničku a signál mají mají jen někteří mobilní operátoři. Topí se a vaří na kamnech, ve kterých se topí dřevem…

 


Poslední aktualizace: 29. 1. 2018