V sobotu 21. dubna se mohli lidé opět setkat na břehu Vltavy u příležitosti oslav Dne Země, kterou i letos pro své občany uspořádala MČ Prahy 12 ve spolupráci s ekocentrem Koniklec. Letošní akce se opětovně konala v příjemném prostředí Freestyle parku Modřany. Nepříznivá předpověď počasí se nakonec nenaplnila, větrné počasí se přihnalo jen jednu krátkou odpolední přeháňku a namísto zamračené oblohy nám nakonec svítilo sluníčko.

Inspirací pro námět letošního ročníku Dne Země bylo vyhlášené téma OSN pro rok 2012 „Mezinárodní rok udržitelné energie pro všechny“, jež bylo pojítkem mezi programem na pódiu, herními i doprovodnými stánky.

Na pódiu nás přivítal pan starosta MČ Prahy 12 František Adámek, se svou zástupkyní paní Evou Tylovou. Po uvítání nám zazpívali žáci za ZŠ prof. Švejcara. Zajímavým hostem na pódiu byl odborník na rozvojovou problematiku a udržitelné technologie pan Tomáš Tožička, který do povědomí veřejnosti vstoupil v nedávné době především jako jeden z hlavních aktérů dokumentu režiséra Martina Marečka „Pod Sluncem tma“, který získal řadu ocenění včetně Českého lva. Pan Tožička nám blíže představil záměr projektu „Energie pro všechny do roku 2030“. Na pódiu nechyběl ani zábavný program: vědomostní soutěž pro školy, divadelní představení Vivat Kompostelaa a závěrečné vystoupení kapely Živá Huba.

Pro děti bylo připraveno deset herních stánků s ekologickou tématikou, soutěžili jednotlivci dvojice i vícečlenné týmy. Na doprovodných stáncích jsme se mohli dozvědět, jak fungují kořenové čistírny odpadních vod, jak ušetřit energii doma a jak rozpoznat zdravý strom od poškozeného pomocí stromového tomografu. Dále jsme si mohli nakoupit bylinky a čaje u paní bylinkářky, ochutnat klobásky z ekofarmy či fairtradovou kávu a v neposlední řadě si také vyzkoušet klokaní boty či jízdu na elektrokole. Akce se také tradičně zúčastnili některé základní školy z MČ Prahy 12 a občanské sdružení MERLIN s ukázkou dravců.

Program letošního Dne Země byl opravdu veselý a pestrý, přejeme Vám, abyste takových dní do příštího ročníku měli, co možná nejvíce! Každý den stojí přeci za to připomenout si, že jsme nedílnou součástí přírody!


 

Přidáno 22. 5. 2012

Poslední aktualizace: 12. 1. 2018